zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Zmiana założeń ZUS odnośnie wykazywania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego w deklaracji ZUS RCA

16.03.2016 r.

Dnia 10.03.2016 Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował nowe stanowisko odnośnie zasad rozliczania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego i wykazywania go w deklaracjach rozliczeniowych (http://zus.pl/default.asp?p=1&id=6179 ).

Dotychczasowe stanowisko określało, iż kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego ma być wykazana tylko w deklaracjach ZUS RSA i ZUS DRA (http://zus.pl/default.asp?p=1&id=5947 ).

Zgodnie z nowym stanowiskiem „podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota tego zasiłku po podwyższeniu”. Oznacza to, iż kwotę zasiłku macierzyńskiego wykazywaną w deklaracji ZUS RCA należy zwiększyć o kwotę  podwyższenia. Od tej kwoty naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane przez budżet państwa.

Funkcjonalność programu Sage Symfonia Kadry i Płace 2016.c została przygotowana w oparciu o stanowisko ZUS sprzed 10.03.2016r.

Do czasu wydania kolejnej aktualizacji, u pracowników, którzy otrzymują zasiłek macierzyński niższy od świadczenia rodzicielskiego, należy ręcznie poprawić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W tym celu należy w danych pracownika w zakładce Płace\ Wynagrodzenie w okresie rozliczania zasiłku macierzyńskiego poprawić wartość elementu "podstawa wymiaru składki na ub. emer. i rent." i zapisać zmiany.

kdp1

Inną możliwością jest poprawienie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w deklaracji ZUS RCA w programie Płatnik, następnie wykonanie operacji „Wylicz”.

kdp2

Po zapisaniu wszystkich zmian w raportach imiennych, należy dodatkowo wykonać operacje „Wylicz” i „Sumuj” w deklaracji ZUS DRA.