zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Dofinansowanie żłobka i przedszkola

 

Od 1 stycznia 2016r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustaw o PIT i CIT umożliwiające korzystanie z preferencji podatkowych w przypadku dofinansowania pobytów dzieci pracowników w żłobkach i przedszkolach. Po zmianie art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o PIT, kwoty te zostaną zwolnione z podatku. W punkcie 67b tego samego przepisu przewidziano zwolnienie z opodatkowania świadczeń otrzymanych od pracodawcy sfinansowanych z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Zwolnienie będzie dotyczyło zarówno pobytu w żłobku lub przedszkolu, jak też dofinansowania związanego z kosztami opłacenia dziennego opiekuna dla dziecka. Miesięczny limit zwolnienia z PIT w przypadku dopłat do miejsca przedszkolnego wynosi 200 zł na każde dziecko, natomiast miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym umożliwia odliczenie do 400 zł ma każde dziecko. Wypłacając dofinansowanie pracownikowi należy pamiętać, o dwóch rzeczach:

  • dofinansowanie jest zwolnione z podatku tylko do wysokości limitów ustalonych przez ustawodawcę. Jeśli zostanie wypłacona kwota przekraczająca określony limit, to wartość powyżej limitu należy opodatkować.
  • zwolnienie dotyczy tylko podatku dochodowego, nie obejmuje ZUS. W związku z czym, wypłacone pracownikowi dofinansowanie należy uwzględnić wyliczając podstawę składek ZUS.

Aby uwzględnić w wynagrodzeniu pracownika wypłacone dofinansowanie korzystając z programu Symfonia Kadry i Płace lub Symfonia ERP Kadry i Płace należy zdefiniować nowy składnik wynagrodzenia. Szczegółowa instrukcja jak utworzyć taki składnik znajduje się w Centrum Wiedzy, w artykule: Instrukcja tworzenia składnika wynagrodzenia 'Dofinansowanie żłobka i przedszkola. Korzystanie z Centrum Wiedzy jest bezpłatne, wymaga rejestracji.

 Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2015 poz. 1296).