zadzwoń:

22 455 56 01

Jeżeli potrzebujesz pomocy odwiedź nasze:

Centrum Wiedzy

lub

Zadzwoń 

Jeśli masz pytanie

zadzwoń:

22 455 56 00

lub

Wypełnij formularz kontaktowy

Oddzwonimy do Ciebie 

 

Każdego roku ustawodawca przygotowuje ponad

25 000 stron aktów prawnych

Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie w gąszczu tak często zmieniających się przepisów. 

Zapisz się na Newsletter Prawny Sage

Informacja o obsłudze prewspółczynnika w oprogramowaniu Sage

25.04.2016 r.

Od 01 stycznia 2016 przedsiębiorstwa, które prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust 2 Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 nr. 54 poz. 535 z póź. zm.) oraz inną działalność nie będącą działalnością gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, mogą odliczać podatek VAT jedynie wynikający z zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeżeli nie jest możliwe jednoznaczne przypisanie danego zakupu do prowadzonej działalności, to kwotę podatku VAT przysługującą do odliczenia ustala się przy uwzględnieniu proporcji, zwanej potocznie prewspółczynnikiem VAT. Proponowane przez Ministerstwo Finansów algorytmy wyliczenia wysokości prewspółczynnika określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. 2015 poz. 2193).      


Oznacza to, że kwota podatku VAT wynikająca z:
•    zakupów, które są jednoznacznie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają odliczeniu w całości;
•    zakupów, które są jednoznacznie związane z inną działalnością niż gospodarcza w całości nie mogą być odliczone;
•    zakupów, które są związane z oboma rodzajami działalności podlegają odliczeniu w części wynikającej z wysokości prewspółczynnika.

Sage aktualnie nie ma w planach wprowadzania funkcjonalności automatyzującej rozliczanie podatku VAT z uwzględnieniem prewspółczynnika. Ewidencję kosztów z uwzględnieniem prewspółczynnika należy wykonać rejestrując odpowiednio dokumenty w rejestrach VAT podlegających i niepodlegających odliczeniu.